Dwa lata pandemii sprawiły, że spotkania online stały się dla nas normą i choć aktualnie koronawirus trochę odpuścił, a my wyszliśmy z domów, by spotkać się z ludźmi “twarzą w twarz”, to jednak wideokonferencje stały się nieodzowną częścią naszego życia, w tym naszej pracy. Przez internetową kamerę łączymy się zarówno ze znajomymi, rodziną, jak i klientami czy partnerami biznesowymi. Ze zdalnych rozmów korzystają również pracodawcy, którzy w ramach procesów rekrutacyjnych szukają pracowników.

Wielu organizatorów konferencji czy szkoleń również zauważyło spory potencjał w organizacji spotkań online – choćby łatwość zgromadzenia większej liczby osób podczas eventu. Odpada też problem zakwaterowania uczestników i cateringu.

Jako że wideokonferencje jeszcze długo z nami zostaną, a właściwie… zapewne na zawsze, warto wiedzieć,  jak dobrze wyglądać przed kamerą internetową. Jak się ubrać, jak pomalować, ułożyć włosy czy jakie miejsce i kadr wybrać podczas zdalnego spotkania. Każdy chce przecież prezentować się nie tylko ładnie, ale również profesjonalnie.

Poniżej zaprezentujemy kilka porad i wskazówek, na co zwracać uwagę. Wiele z poniższych porad sprawdzi się również w przypadku nagrywania webinarów, szkoleń, vlogów czy nawet w przypadku sesji zdjęciowej (Sesja biznesowa – po co, gdzie zrobić i ile to kosztuje?).

Aspekty wizualne i techniczne wideokonferencji

Te wizualne aspekty są równie ważne, co te techniczne. Na temat tego, czy lepsza jest wideokonferencja Teams czy wideokonferencja Zoom, powstało już wiele publikacji. Tak naprawdę nie ma zbyt wielu różnić między tymi programami do wideokonferencji. Każdy ma jakieś swoje plusy i minusy, a także pewne ograniczenia, jak np. czas spotkania, w którym musimy się zmieścić, żeby nie musieć płacić za użytkowanie owego programu.

Niektórzy do zdalnych spotkań używają też komunikatora Skype. Wideokonferencja przez ten program może nam się kojarzyć trochę z latami naszej młodości. Przynajmniej nam się trochę tak kojarzy 😉 W dobie gadu-gadu i Naszej Klasy, Skype był jednym z niewielu programów, które umożliwiały nam połączenie się przez kamerę internetową z naszymi znajomymi czy np. członkami rodziny, którzy mieszkają za granicą.

Zapewne wielu z Was nie jest zadowolonych ze swojego wyglądu podczas spotkań online. Z czego to wynika? Na swój wygląd zwracają uwagę najczęściej kobiety, ale nie jest to regułą. Panowie również chcą się prezentować jak najlepiej, zwłaszcza jeśli mają ważną prelekcję do wygłoszenia lub dopinają ważny kontrakt. I nie chodzi tu tylko o urodę, ale również o ubiór, oświetlenie czy ustawiony kadr.

Niestety często mimo wielu starań, widzimy w podglądzie naszej kamery internetowej, że nie wszystko prezentuje się tak, jak powinno. Panie przyłożyły się do makijażu, pomalowały oczy, wykonturowały twarz, a mimo to wyglądają blado, mają okrągłe twarze, wielki nos i kilka podbródków? Dlaczego? Przecież w lustrze wyglądało to całkiem inaczej… Wiele zależy od ustawienia kamery, od tego jak siedzimy czy od oświetlenia. Kamera też “zjada” nam część kosmetyków oraz… dodaje kilka kilogramów. Tyczy się to zarówno kamery internetowej, jak i nawet profesjonalnej kamery. Taka ich specyfika.

Kadr podczas wideokonferencji jest kluczowy

Po pierwsze – dobrze ustawiony kadr jest już połową sukcesu. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, to, że jesteśmy niezadowoleni ze swojego wyglądu przed kamerką internetową zależy w dużej mierze od ustawienia kamery w kontakcie z nami, czyli odległości od naszej twarzy, wysokości, na której się znajduje czy kąta jej nachylenia.

Bardzo ważne jest, by kamerę trzymać na wysokości oczu. Kamera nie powinna być ani niższej, ani wyżej, ponieważ wtedy prezentujemy się niekorzystnie. Powinniśmy patrzeć dokładnie w obiektyw kamery. Zbyt nisko ustawiona kamera sprawi, że nawet szczupłym osobom pojawi się nagle drugi podróbek i kilka dodatkowych kilogramów. Co jeśli biurko lub stół, na której znajduje się nasza komórka lub laptop, są za niskie? Wtedy z pomocą przychodzą książki, jakieś kartony czy… (w naszym przypadku) planszówki 🙂

Kolejną ważną rzeczą jest ustawienie siebie w centrum kadru. Tyczy się to zarówno wideokonferencji, jak i innych nagrań z użyciem kamery. Pamiętajcie, by zostawić trochę przestrzeni nad głową i broń Boże nie ucinać sobie czoła 😄 W którym miejscu z kolei powinien kończyć się kadr na dole? Najlepiej nieco poniżej klatki piersiowej. To dosyć bezpieczne ustawienie. Jest duża szansa, że nasze ręce podczas gestykulacji nie będą wychodzić poza kadr.

Na prawidłowe ustawienie kamery podczas wideokonferencji składa się także odpowiednie tło podczas spotkania online. Unikajmy pozowania na tle naszych osobistych zdjęć, słodkich pluszaków czy… bałaganu w pokoju 🙂 Lepiej sprawdzą się ściany, które pomalowane są na neutralne kolory. Dobrze dobrane tło może urozmaicić kadr, ale źle dobrane może skutecznie rozproszyć rozmówcę.

Lampy naszym sprzymierzeńcem, czyli jakie oświetlenie podczas wideokonferencji

Wspomnieliśmy już wcześniej o oświetleniu, ale teraz czas rozwinąć to zagadnienie. Pewnie spotkaliście się nie raz, nie dwa, że osoba, z którą rozmawiacie podczas zdalnego spotkania, jest zaciemniona lub wręcz odwrotnie… całkowicie prześwietlona. Jest to niestety źle dobrany rodzaj oświetlania lub źle wybrane miejsce, w którym siedzimy.

Najlepiej by było, gdybyśmy zawsze korzystali ze światła dziennego. Wtedy należy pamiętać o tym, by usiąść na wprost okna lub ewentualnie z boku. NIGDY nie siadajcie tak, by za Wami było okno (w takich wypadkach macie 100 % gwarancji, że będziecie jedną wielką plamą, ponieważ obiektyw kamery będzie skupiał się na świetle, które jest za Wami). Jeśli macie spotkanie online podczas bardzo słonecznego dnia, okno można zasłonić przezroczystą zasłoną, która sprawi, że światło będzie bardziej miękkie, a my mniej prześwietleni.

Niestety wiemy, że słonecznych dni wcale w całym roku nie ma tak dużo. Już nawet nie wspominając o jesieni czy zimie, ale nawet wiosną i latem bywa z tym różnie. Czasem zdarza się, że wideokonferencje odbywają się po południu lub wieczorem. Co zrobić więc, kiedy nie możemy liczyć na pomoc ze strony światła naturalnego? Jak dobrze wyglądać na wideokonferencji w takich domowych warunkach?

Poszukaj w domu lamp – najlepiej takich mniejszych, które można postawić na biurku czy na blacie. Będą one źródłem naszego oświetlenia podczas wideokonferencji. Ważne, by nie świecić lampą prosto w twarz – czyli właściwie odwrotnie niż w przypadku światła dziennego, gdzie rekomendowaliśmy usadowienie się naprzeciwko okna. Lampa skierowana wprost na nas niestety sprawia, że duża część twarzy może być przepalona. Dodatkowo możemy w takim ustawieniu czuć się niekomfortowo – kojarzy nam się to z przesłuchaniem przez policję.

Chcemy uzyskać światło miękkie, a to otrzymamy dopiero, kiedy lampę skierujemy na ścianę. Wtedy odbija się ono od niej i oświetla twarz w miarę naturalny, ale i równomierny sposób. Dużo zależy też od samej ściany, a bardziej od jej koloru – dobrze, gdyby była szara lub biała. Kolorowe ściany w pokoju mogą wpłynąć na barwę odbijanego światła. Nie mniej ważna jest sama moc lampy, której używamy.

Jeszcze lepiej, by było, gdybyśmy używali dwóch źródeł światła. Ustawienie ich po bokach komputera czy telefonu sprawi, że nasze twarze będą równomiernie oświetlone. Pomocne mogą okazać się lampy z kloszem, które dają bardziej miękkie światło. Wtedy takie lampy można skierować nawet bezpośrednio na twarz.

Ważne będzie też oświetlenie naszego tła. Pisaliśmy już wcześniej, że tło jest bardzo ważne, kiedy ustawiamy kadr. Dodatkowa lampka za nami na półce może dodać naszemu tłu przestrzeni i ciepła. Jeśli interesuje Was temat odpowiedniego światła, to zachęcamy również do przeczytania artykułu “Jakie oświetlenie na konferencje?”, w którym znajdziecie kilka przydatnych wskazówek.

 

Zainwestuj w profesjonalny sprzęt

Jeśli spotkania online są sporą częścią Twojej pracy i na co dzień zdalnie łączysz się ze swoimi Klientami, warto zakupić kilka produktów, które sprawią, że odbiór Ciebie, a tym samym Twojego przekazu, będzie dużo bardziej profesjonalny. Oczywiście jeśli masz własny kanał na YouTube lub chcesz hobbystycznie kręcić fajne rolki lub Stories na Instagrama czy TikToka, to oczywiście również namawiamy do zakupu. Jeśli łączysz się zdalnie tylko po to, by poplotkować ze znajomymi, to raczej zbędny wydatek. Wtedy przecież nie musisz prezentować się profesjonalnie i jak najlepiej wyglądać w kamerce podczas wideokonferencji. Wtedy wystarczy Twój uśmiech 🙂

Od czego zacząć kompletowanie sprzętu do wideokonferencji? Najpierw sięgnij po lampy światła stałego z softboxem lub z parasolkami, których celem jest zmiękczenie światła. Bez obaw, nie muszą to być drogie sprzęty, które możesz kojarzyć z tymi używanymi podczas profesjonalnych streamingów live. Wystarczy nieduży panel LED ze statywem. Można w nim zmieniać temperaturę barwową światła (od 2700 do 6000 K) – pozwala nam to ocieplić lub oziębić kadr w zależności od potrzeby. Taki statyw można postawić za laptopem i to w bardzo szybki sposób. Nie zajmuje też dużo miejsca i jest prosty w obsłudze. To koszt koło 150-250 zł.

Jeśli możesz zainwestować większą sumę pieniędzy, postaw na dwie proste oprawki w żarówkami, statywy i parasolki. Pozwoli to na bardziej zaawansowane zbudowanie światła podczas rozmów online. Wtedy światło ustawiamy w płaszczyźnie pionowej i poziomej pod kątem 45 stopni. Twarz wtedy jest oświetlona miękkim światłem, co wygląda naturalniej. Ceny takich zestawów różnią się w zależności od producenta i samej mocy żarówek. To koszt około kilku stówek.

Jest oczywiście jeszcze więcej rozwiązań, jak sobie poradzić, gdy nie możemy liczyć na światło dzienne. Jeśli interesujesz się tym tematem bardziej, poszukajcie odpowiednich poradników i zestawień ze sprzętem.

Dziś skupiliśmy się na odpowiednim kadrze i na oświetleniu miejsca, z którego się łączymy. W kolejnym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak dobrze wyglądać w czasie wideokonferencji, ale tym razem ze szczególnym uwzględnieniem ubioru, makijażu i fryzury.

Jeśli planujecie organizację bardziej profesjonalnej wideokonferencji i zależy Wam na odpowiedniej oprawie, stylowej przestrzeni i nowoczesnym rozwiązaniom, warto zastanowić się nad wynajem studia multimedialnego. Aktualnie wiele obiektów posiada w swojej ofercie takie przestrzenie. Atutem w takim przypadku jest również pomoc doświadczonej obsługi i profesjonalny sprzęt, który znajduje się w studio i w który Wy osobiście nie musicie już inwestować. Podrzucamy Wam kilka propozycji takich miejsc w różnych miastach, może coś Was zaciekawi: Concordia Design w Poznaniu, Concordia Design we Wrocławiu, Stadion PGE Narodowy w Warszawie, Targi Lublin, Targi Kielce, Centrum Konferencyjne ADNAirport Hotel Okęcie.

Share: