Feedback po szkoleniu – po co i jak zebrać?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś ukończyć szkolenie i pozostawić je za sobą bez żadnego feedbacku? W takim przypadku tracisz cenny czas i możliwość wyciągnięcia wniosków, które mogą Ci pomóc w przyszłości. W tym artykule dowiesz się, dlaczego feedback po szkoleniu jest ważny i jak go zbierać, aby uzyskać jak najwięcej informacji i korzyści.

Afterparty po konferencji – czy warto i jak zorganizować?

Po intensywnych dniach pełnych prezentacji i networkingowych spotkań, organizacja afterparty po konferencji to idealny sposób na zrelaksowanie się i utrwalenie nawiązanych relacji. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w takie wydarzenie, jakie korzyści przynosi oraz jakie są najlepsze sposoby na jego organizację.

Konferencje TED – co to?

Konferencje TED to prestiżowe wydarzenia, na których prelegenci z różnych dziedzin przedstawiają swoje inspirujące pomysły i wizje. Organizowane od 1984 roku, TED stało się synonimem innowacyjnych i wartościowych przemówień, które mają na celu pobudzenie do refleksji i poszerzenie horyzontów myślowych. Czy warto w nich uczestniczyć?

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Gwiazdki hotelowe są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli w branży turystycznej, ale co tak naprawdę oznaczają? Czym różni się pięciogwiazdkowy hotel od czterogwiazdkowego czy trzygwiazdkowego? Jakie standardy muszą spełniać hotele, by uzyskać odpowiednią liczbę gwiazdek? W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości i przybliżyć tajniki kategoryzacji hoteli oraz ukazać, co tak naprawdę oznaczają te popularne symbole.

Jak promować konferencje i szkolenia w Internecie?

Reklamy internetowe to najszybciej rozwijająca się gałąź marketingu. Praktycznie każdy rynek może znaleźć tutaj przestrzeń, która pozwoli dotrzeć od odpowiedniego grona klientów. Czy da się jednak skutecznie promować wydarzenia w Internecie? Z naszym krótkim poradnikiem jest to możliwe!