Koncerty zyskują coraz większą popularność. To świetna forma rozrywki zarówno w ramach imprezy integracyjnej dla pracowników, jak i uroczystego zakończenia konferencji – na balach i bankietach świetnie sprawdza się bowiem muzyka na żywo. Kiedy planujemy takie wydarzenie, musimy pamiętać o tym, by oprócz wyboru odpowiedniego obiektu i cateringu, zadbać też o kwestie techniczne – oświetlenie i nagłośnienie.

Jeżeli już na starcie wiemy, że nie poradzimy sobie samodzielnie z takim zadaniem, warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się profesjonalnym organizowaniem nagłośnienia, dostosowanego do rodzaju imprezy. Dobry sprzęt to podstawa, ale jeszcze ważniejszy jest realizator, który posiada odpowiednie kompetencje, słuch muzyczny i wyczucie. To właśnie dzięki niemu unikniemy niepochlebnych uwag z ust uczestników wydarzenia.

Udana zabawa zależy w dużej mierze od jakości nagłośnienia

Kiedy decydujemy się na organizację koncertu, spada na nas obowiązek zapewnienia gościom jak najlepszego odbioru wydarzenia. Muzyka, którą doskonale słychać w każdej części sali oraz zsynchronizowane z nią efekty świetle, zagwarantują dobrą zabawę każdemu uczestnikowi. Niezależnie, czy koncert organizujemy w pałacu, hotelu***** czy restauracji, dzięki profesjonalnemu sprzętowi firm nagłośnieniowych, jesteśmy w stanie zapewnić najwyższą jakość dźwięków płynących z głośników na każdej imprezie.

Warto zadbać o wysokiej jakości sprzęt

Na rynku można skorzystać z usług wielu firm oferujących profesjonalne nagłośnienie. Jak wybrać tę najlepszą? Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na doświadczenie oraz markę sprzętu, z której dana firma korzysta. Jako klienci powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy specjaliści, z których usług korzystamy, dają nam gwarancję dopasowania rodzaju nagłośnienia do rodzaju wydarzenia. Innych parametrów nagłośnienia będzie wymagał koncert, a innych wesele w dworku nad morzem. Coraz częściej możemy się spotkać z tym, że firmy nagłaśniające decydują się na rozszerzenie swojej oferty usług i oferują klientom wynajem sceny, która będzie odpowiednia na każdy rodzaj imprezy – jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Sprzęt dobrej jakości emituje wyraźne, czyste dźwięki. Nagłośnienie powinno posiadać odpowiednie parametry, dzięki której właściwa oprawa muzyczna będzie możliwa zarówno na sali bankietowej, w obiekcie konferencyjnym oraz w plenerze. Profesjonalne firmy zwykle są wyposażone w różne zestawy, które różnią się rozmiarem i mocą, dzięki czemu można dopasować nagłośnienie do specyfiki wydarzenia tak, by wyraźne dźwięki docierały do wszystkich zgromadzonych.

Istotną kwestią jest czas pogłosu

Czas pogłosu jest kluczowym parametrem dla akustyki wnętrza. Jest on różny dla różnych częstotliwości, a to znaczy, że w tym samym pomieszczeniu wysokie tony mogą być tłumione szybciej niż basy. Gdynia Arena to hala, która może się pochwalić najlepszymi parametrami – pogłosem rzędu 0,8-2 sek. To właśnie słabe nagłośnienie dużych hal sprawia, że publiczność nie jest zadowolona z koncertów ulubionych artystów organizowanych w Polsce. Tak naprawdę chodzi o kompromis pomiędzy przestrzenią, w której odbywa się koncert, możliwościami sprzętu a umiejętnościami realizatora. Prawidłowy dobór tych elementów zapewni nam sukces, z kolei gdy choć jeden z nich zawiedzie, impreza może nie udać się tak, jakbyśmy tego chcieli.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wszystko zależy od charakteru wydarzenia, rodzaju wykonywanej muzyki, zespołu i wielkości sali. W sytuacji, gdy zespół zaproszony jest na kameralne przyjęcie, podczas którego ma grać w tle i umilać gościom czas, to warunki mogą być jak najbardziej akustyczne. Natomiast kiedy muzyka na żywo jest główną atrakcją wieczoru to wówczas musimy zadbać już o odpowiednią słyszalność wykonawców.

Istotne są również odsłuchy, ponieważ każdy artysta musi się dobrze słyszeć na scenie. Jest to ważne szczególnie w małych przestrzeniach, gdzie wykonawcę od publiczności dzieli jedynie kilka kroków. Przy dużych obiektach lub w plenerze nie jest to tak istotne, ponieważ tam poziom dźwięków pochodzących z odsłuchów nieznacznie wpływa na to, co i jak słyszy publiczność.

Jeżeli zajmiemy się kwestią zorganizowania nagłośnienia odpowiednio wcześnie, zadbamy o wysokiej klasy sprzęt i doświadczonego realizatora, to z pewnością goście będą zadowoleni z każdego koncertu.

Share: