Mimo że stacjonarne konferencje musiały na jakiś czas ustąpić miejsca wideokonferencjom i spotkaniom hybrydowym, to konferencje medyczne nie straciły wcale na częstotliwości. Nie ma co się dziwić – naukowcy i firmy farmaceutyczne dwoją się i troją, by znaleźć odpowiedź na pytania: jak powstrzymać koronawirusa, jak leczyć koronawirusa i kiedy wrócimy do normalności?

Czas pandemii jest czymś zaskakującym nie tylko dla pacjentów, ale również dla pracowników medycznych. Lekarze, pielęgniarki, sanitariusze znaleźli się w nowej sytuacji, o której być może słyszeli tylko kiedyś na zajęciach (a może nawet nie). Oczywistą więc rzeczą stało się to, że należy zorganizować szkolenia dla lekarzy, kursy dla pielęgniarek czy dodatkowe zajęcia dla studentów medycyny, którzy przecież mogą rozpoczynać swoją lekarską karierę jeszcze w czasach zarazy.

Organizacja konferencji medycznej
to nie lada wyzwanie

Organizacja konferencji naukowej (nie tylko tej medycznej) jest bardzo ważnym zagadnieniem. Dyrektorzy placówek medycznych i właściciele firm farmaceutycznych, chcąc zorganizować tego typu przedsięwzięcie, muszą zdobyć informacje, jak to zrobić i jakie miejsce na wydarzenie wybrać. Konferencja medyczna wymaga odpowiedniego przygotowania, ponieważ często w jednym miejscu i w jednym czasie skupia największych specjalistów z konkretnej dziedziny medycyny.

 

Podczas konferencji uczestnicy mogą usystematyzować swoją wiedzę lub posiąść nową. To dobra okazja również do nawiązania nowych kontaktów i podzielenia się swoimi doświadczeniami. Pamiętajcie, by zadbać o dobór odpowiedniego moderatora konferencji, żeby nasz event nie przerodził się w jeden wielki networking, tylko odbywał się zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

Konferencje dla lekarzy

Dlaczego zorganizowanie spotkania, które gromadzi największych specjalistów, jest takie trudne? Przede wszystkim dlatego, że lekarze pracują na różne zmiany i to często bardzo nieregularnie. Trudno trafić w grafik lekarzy z całego kraju czy nawet zza granicy. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy wszyscy lekarze-neurochirurdzy spotkają się tego samego dnia w centrum konferencyjnym w Krakowie. Kto w takim razie uratuje pacjenta, który skarży się na częste omdlenia i drętwienie kończyn? A kto zoperuje pacjenta po wypadku samochodowym, jak we wszystkich szpitalach zabraknie chirurgów, bo będą na konferencji dla chirurgów? 😉

Niemniej jednak warto organizować takie konferencje lekarskie. Organizator musi się jednak liczyć z faktem, że termin takiego spotkania musi podać z odpowiednim wyprzedzeniem, a także przyjąć do wiadomości, że na spotkanie do obiektu szkoleniowego nie przyjadą wszyscy zaproszeni.

Konferencje lekarskie skłaniają lekarzy do ciągłego rozwoju i szukania nowych rozwiązań, by ulepszyć swoją i innych pracę.

Konferencje dla pielęgniarek

Poszerzanie wiedzy i rozwój swoich umiejętności nie tyczy się tylko lekarzy. Również powinni oto zadbać pielęgniarze i pielęgniarki. To oni przecież mają najdłuższą styczność z pacjentem podczas jego pobytu w szpitalu. Organizacja konferencji dla pielęgniarek jest dosyć popularnym zjawiskiem – tak samo jak organizacja konferencji dla położnych. Szkolenia są nie tylko okazją do rozwoju, ale również motywacją do pracy, ponieważ jeśli zostały ufundowane przez przełożonego, są pewnego rodzaju nagrodą i wyróżnieniem. Pracownicy doceniają, kiedy ich pracodawcy wysyłają ich na szkolenia i kursy, ponieważ to oznacza, że wiążą z nimi duże nadzieje i chcą, by tacy pracownicy zostali w firmie/placówce jak najdłużej.

Konferencje medyczne dla studentów

Spotkania warto organizować nie tylko dla weteranów medycyny, ale również dla młodych adeptów. Studenci kierunków medycznych podczas konferencji mogą zdobyć dodatkową wiedzę, której nie zdobyli wcześniej podczas zajęć na uniwersytecie. Tego typu wydarzenia organizuje się nie tylko na uczelniach, ale również w ośrodkach szkoleniowych. Wiele firm decyduje się organizować darmowe konferencje medyczne, by nie obciążać studenckiego budżetu.

Na pewno każdy student medycyny słyszał choć raz o zrzeszeniu Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medyczny, które to organizuje wymiany studentów i pracowników uczelni medycznych. Uzupełnieniem konferencji są tu także targi, podczas których uczelnie na swoich stoiskach prezentują swoją ofertę. Jeśli chciałbyś zorganizować właśnie tego typu imprezę, sprawdź, co musisz wiedzieć o organizacji targów.

Share:
Komentarze

Your email address will not be published. Required fields are marked *