Nie od dziś wiadomo, że zgrany zespół to lepszy i bardziej efektywny zespół. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie z tego sprawę i stara się budować relacje między pracownikami za pomocą różnych metod.

Wspólne wyjścia na piwo, wycieczki firmowe czy pizza day, podczas którego pracownicy mogą ustalić między sobą i wybrać pozycje z menu. Oczywiście są to tylko niektóre z metod integracji zespołu w firmie. Proces budowania zgranego, synergicznego zespołu, który będzie umiał zarówno rozwiązywać wspólnie problemy, jak i wymyślać nowe, ciekawe pomysły, nazywany jest Team Building.

Czym jest Team Building?

To zjawisko, na które firmy zwracają coraz większą uwagę – i bardzo dobrze! Team Building to nic innego jak podejmowanie działań mających na celu zbudowanie dobrych i trwałych relacji w firmie. Zgrany zespół to podstawa działania każdej firmy.

Niepotrzebne zgrzyty między pracownikami mogą przyczynić się do spowolnienia prac w firmie i wpłynąć na niemiłą atmosferę, która może niejednego skłonić do zwolnienia się z pracy.

Team Building szkolenia

No dobrze, ale jak sprawić, by ludzie, którzy na co dzień pracują w różnych działach, zajmują się różnymi rzeczami lub którzy nie czują potrzeby, by zaprzyjaźniać się ze współpracownikami, bo przecież “praca to praca”, chcieli się integrować i by działania podjęte przez pracodawcę lub dział HR przyniosły rzeczywiście pożądane efekty?

Na rynku dostępne są specjalne szkolenia z Team Buildingu, które pozwolą nauczyć się podstaw tworzenia zgranego teamu w firmie. Ktoś może pomyśleć, że wystarczy po prostu zabrać pracowników do pubu, opłacić każdemu po 3 piwa i wszyscy będą się świetnie bawić i wspominać takie wspólne wyjście przez następne miesiące. Hmm, no nie do końca tak jest. Czasem ludzie oczekują czegoś więcej niż darmowego alkoholu czy vouchera na święta. Na szkoleniach Team Building eksperci uczą, jak dopasować działania Team Buildingowe do charakteru i typu firmy.

Warto wspomnieć, że żeby stworzyć zespół, który będzie efektywniej pracował, nie wystarczy zintegrować pracowników, ale również poznać swoich pracowników. Poznajcie ich umiejętności i zainteresowania. To pozwoli na lepsze dopasowanie pracownika do stanowiska i działu. Podział zadań będzie też bardziej efektywny.

Team building scenariusze przykładowe

No dobrze, jak już wiemy, jak ważne jest stworzenie zgranego zespołu, gdzie każdy pracownik ma właściwą rolę i czuje się częścią teamu, teraz należy zastanowić się, na jakie aktywności postawić. Działania Team Building mogą stanowić wspomniane wcześniej wspólne wyjścia na miasto raz na jakiś czas (firmowa Wigilia, wyjścia na piwo po pracy), ale również rozmaite zabawy i gry scenariuszowe. Możecie zorganizować swoim pracownikom konkursy z nagrodami, np. “Jaka to melodia?” czy “Milionerzy”.

Team Building pomysły znajdziecie w internecie. Jest ich całe mnóstwo. Możecie zorganizować gry miejskie, podchody, rozgrywki sportowe czy wyścigi quadami. Team Building przykłady zabaw to też np. paintball czy bolid race. Fajnie spędzić czas możecie w escape roomie czy podczas live cooking. Każda firma znajdzie na pewno coś, co będzie pasować do jej charakteru i upodobań jej pracowników.

Share: