Często widzimy ogłoszenia, że ktoś potrzebujemy na imprezę zatrudnić konferansjera, ale właściwie kto to ten cały konferansje. Czy różni się czymś od po prostu prowadzącego? Jakie ma zadania podczas eventu? Często też padają pytania, ile zarabia konferansjer i jak nim w ogóle zostać.

Jakie są obowiązki konferansjera?

Konferansjer prowadzi różnego rodzaju eventy – zarówno te bardziej kameralne, jak i dla szerszej publiczności. Można zatrudnić go na imprezę firmową czy 50-stkę mamy, ale można również na międzynarodową konferencją dla tysiąca osób. W zależności od rodzaju imprezy, obowiązki konferansjera mogą się różnić.

Profesjonalny konferansjer ma za zadanie przede wszystkim czuwać nad tym, żeby wszystko szło zgodnie z wcześniej przygotowanym planem eventu. On zaczyna i kończy imprezę. Pierwszym jego obowiązkiem jest właściwie przedstawienie gości, prelegentów i sponsorów. Już na samym początku zapowiada także kolejne punkty programu i nakreśla zgromadzonej publiczności, czego mogą się spodziewać o danej godzinie. Przygotowuje gości na poszczególne wystąpienia, a także rozbawia, zagaduje i wprowadza trochę humoru do często bardzo formalnych wydarzeń.

Narzędzia pracy konferansjera

Zatrudniając konferansjera na swoje wydarzenie organizatorzy chcą zwykle, by z jednej strony ożywiał on to wydarzenie i wywoływał emocje w publiczności, z drugiej strony chcą oni, by pilnował, żeby wszystko szło zgodnie z ustalonymi punktami scenariusza. I właśnie scanariusz konferansjera jest tym, czego na żadnym evencie nie powinno zabraknąć. Jest to podstawowe narzędzie pracy konferansjera. Mimo że często takie osoby improwizują i wymyślają różne anegdotki na poczekaniu, to jednak większość mają rozpisane właśnie na kartce. Taki konferansjer nie może przecież zapomnieć nazwiska ważnego prelegenta zza granicy, czy nazwy firmy, która sponsoruje dużą część tej imprezy. Taki dokładnie rozpisany scenariusz pozwala uniknąć konferansjerowi wielu wpadek.

Konferansjer online – potrzebny?

W ostatnich dwóch latach cały rynek eventowy z offline przeszedł do online. Częściej braliśmy udział w eventach za pośrednictwem naszego komputera czy telefonu aniżeli na żywo, stacjonarnie na sali w hotelu szkoleniowym czy na sali w centrum kongresowym. Wydarzenia online lub te hybrydowe (mieszane) również wymagają trzymania się planu i prowadzenia ich w ciekawy sposób, a tym samym potrzebują konferansjera, który poprowadzi całe wydarzenie. Zakres jego obowiązków właściwie pozostaje niezmienny – wykonuje je jednak w trochę odmienny sposób.

 

Konferansjer – teksty przygotowane wcześniej czy wymyślane na poczekaniu?

Profesjonalista w swoim fachu nie może obyć się bez szczegółowego scenariusza, co już wspomnieliśmy wcześniej. Ale czy musi mówić słowo w słowo tak, jak ma to rozpisane na kartce? Niekoniecznie. Choć często konferansjerzy swoje teksty typu żarty i andegdotki mają już wcześniej wymyślone, a nawet… przećwiczone. Niektórzy organizatorzy eventów chcą nawet mieć wcześniej wgląd do napisanych przez konferansjera tekstów. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku bardzo oficjalnych wydarzeń, jak np. międzynarodowe konferencje lekarzy, prawników czy innych mocno poważanych profesji.

Ile zarabia konferansjer?

Ciężko określić dokładną kwotę pieniędzy, jaką zarabia konferansjer. Wszystko zależy od miasta, w którym odbywa się wydarzenie (prowadzący konferencję w Warszawie zapewne zarobi więcej niż taką w małej miejscowości) oraz od rodzaju tego wydarzenia. Wpływa na to również, czy płatnikiem jest podmiot publiczny, czy prywatny. Wiele też zależy od doświadczenia i opinii o danym konferansjerze. Tak jak w przypadku każdego zawodu bywa – z każdym nowym doświadczeniem i na każdym nowym szczeblu kariery zarabiamy coraz więcej. Początkujący konferansjer będzie zarabiał dużo mniej niż profesjonalny, doświadczony konferansjer, który poprowadził już kilkadziesiąt eventów – to oczywiste.

Jak zostać konferansjerem?

Kolejne ważne pytanie, jakie może zadać osoba, która chciałby spróbować swoich sił w tym zawodzie. Często zostają nimi osoby po studiach dziennikarskich czy aktorskich, ale tak naprawdę, to nie studia czy kursy są tu kluczowe, ale zdobyte doświadczenie. Każda kolejna impreza będzie sprawiać, że konferansjer będzie coraz lepszy w swoim fachu. Jeśli zastanawiasz się, jak być dobrym konferansjerem, warto przejść się na kilka różnych wydarzeń i podejrzeć profesjonalistów na scenie. Przyjrzyjcie się ich ruchom scenicznym, przysłuchajcie temu, co mówią i podpytajcie może u źródła, na co najbardziej powinno się zwracać uwagę w tej pracy. Powodzenia!

Share: