Szkolenia to wspaniała szansa na rozwój umiejętności oraz podniesienie poziomu wiedzy pracowników. Przekładają się one na lepsze wyniki, zadowolenie z pracy oraz poczucie spełnienia i ciągłego rozwoju. Zdobywanie wiedzy i zdolności podnosi morale, jednak należy pamiętać, że nie każdy kurs przynosi zamierzone efekty. Dlatego przedstawiamy Wam 5 zasad, które sprawią, że sala szkoleniowa nie stanie się metaforyczną klatką, na którą skazani są uczestnicy. Zorganizuj efektywne szkolenie!

Efektywne szkolenie przynosi oczekiwane rezultaty, a dodatkowo zachęca pracowników do uczestnictwa w kolejnych, różnorodnych spotkaniach. Mimo że każde szkolenie jest inne i uczestniczą w nich zupełnie różne osoby, o rozmaitych zainteresowaniach, istnieją uniwersalne zasady, które pomogą każdemu organizatorowi w przeprowadzeniu owocnych warsztatów.

Komfortowa przestrzeń

Ważne, by każdy z uczestników nie odczuwał żadnego dyskomfortu. Wtedy w pełni będzie mógł skupić się na prowadzącym i wyznaczonych zadaniach. Dlatego pierwszy warunek sukcesu to dobranie odpowiedniej sali szkoleniowej. Powinna ona być wyposażona w wygodne, ergonomiczne krzesła i stoły, które zadbają o stabilizację ciała. Dodatkowo nie można pominąć kwestii oświetlenia. Najlepiej sprawdzi się równomiernie rozłożone zimne światło, ponieważ wzmaga ono koncentracje i skupienie. Pozytywnym akcentem będą też rośliny i ozdoby, które wpłyną na kreatywność i zdolność przyswajania informacji. Sala szkoleniowa to podstawa każdego efektywnego szkolenia.

Szukasz odpowiedniej przestrzeni na szkolenie? Sprawdź bazę obiektów miejscakonferencyjne.pl! Szczególnie polecamy Młyn Jacka Hotel & SPA ****, Pałac Żelechów SPA & Wellness, Garden Square Hotel, Vanilla Aparthotel i Pałac Wojanów.

Czas to pieniądz – efektywne szkolenie

Kolejną istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas organizacji efektywnych szkoleń, jest istotne pytanie – ile powinno trwać szkolenie? Można posłużyć się tutaj ulubiony stwierdzeniem psychologów – to zależy. Od czego? Od specyfiki i zakresu tematycznego szkolenia. Jednak istnieje jedna maksyma, która idealnie sprawdza się przy każdym spotkaniu – im krócej, tym lepiej. Człowiek potrafi skupić uwagę na średnio 8 sekund. To ograniczony czas, dlatego jedno spotkanie nie powinno trwać więcej niż 1,5 godziny bez przerwy. Warto również zwrócić uwagę na to, że szczyt koncentracji przypada na początek i koniec spotkania. Zupełnie inaczej kwestia ta wygląda jednak w połączeniu teorii z praktyką.

Doświadczenie jest najważniejsze

Uczestnicy szkoleń zapamiętają o wiele więcej przydatnych informacji, jeżeli będą mogli ich doświadczyć. Co więcej, przeplatając wiedzę teoretyczną z zadaniami praktycznymi, organizatorzy mogą mieć pewność, że pracownicy przez dłuższy czas utrzymają skupienie, a wykonywanie zadań będzie idealną odskocznią od często nużącego wykładu. Istotne jest ukazanie przekazywanej wiedzy w obrazowy sposób. Wtedy uczestnicy będą mogli lepiej zrozumieć dane zagadnienia i zapamiętać je na dłużej, dzięki odniesieniu ich do życia codziennego. Warto również rozłożyć naukę na mikroelementy. Nauka małymi krokami – od teorii do praktyki prowadzi do skutecznej zmiany zachowań.

Zahartowanie umiejętności

Nauka nowych umiejętności nie jest zjawiskiem szybkim i łatwym, dlatego ważne jest utrwalanie zdobywanej wiedzy. Organizatorzy efektywnych szkoleń powinni zachęcać uczestników do dalszego pogłębiania lub ćwiczenia nabytych zdolności. Warto ponawiać spotkania, podsunąć dodatkowe zadania, czy też zorganizować mailing, który będzie przypominał pracownikom o doskonaleniu umiejętności. Ze względu na to, szkolenia, które podzielone są na wiele mniejszych partii, okazują się bardziej skuteczne niż jednorazowe warsztaty.

Myśl nieszablonowo – efektywne szkolenie

Człowiek najlepiej zapamiętuje zaskakujące, szokujące i nietypowe rozwiązania. Prowadzenie zwykłego wykładu rzadko przysłuży się uczestnikom. Ważne jest, by wykorzystać najróżniejsze sposoby na zainteresowanie pracowników. Kreatywność to słowo kluczowe przy organizacji efektywnego szkolenia niezależnie od tego, czy miejscem pracy jest sala szkoleniowa, czy platformy komunikacji online. Odgrywanie scenek, ćwiczenia i wykorzystywanie grywalizacji to tylko niektóre z licznych nieszablonowych rozwiązań zakorzeniania wiedzy i umiejętności.

Organizacja szkolenia nie jest łatwym zadaniem, często wiąże się z ciężką pracą, która nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Jednak gwarantujemy, że stosując się do wymienionych, prostych zasad będziecie o krok bliżej do stworzenia efektywnej przestrzeni nauki.

Share: