Akronim MICE bardzo często pojawia się w mediach społecznościowych, na stronach internetowych i podczas wykładów z marketingu. Każdy go widział, ale czy wszyscy wiedzą, co oznacza i dlaczego jest tak popularny, a co za tym idzie, też istotny? W tym artykule postaramy się rozłożyć go na czynniki pierwsze.

MICE to synonim turystyki biznesowej. W dużym uproszczeniu – odnosi się do wyjazdów i pobytów służbowych na różnego rodzaju spotkaniach, konferencjach, szkoleniach czy imprezach firmowych. Istotnym jest, by miały one miejsce poza lokalem, a nawet miejscowością przedsiębiorstwa.

Ważną kwestią jest także cel branży MICE. Wydawać by się mogło, że to wyłącznie odpowiednia forma integracji pracowników. Otóż to tylko “efekt uboczny”. Rozwiązania MICE mają służyć realizacji celów biznesowych, motywacji a także budowaniu trwałych i partnerskich relacji.

Przyjrzyjmy się z bliska akronimowi MICE.

M od ‘meetings’, czyli spotkania. Rozumiane są one zarówno jako forma wydarzeń, jak i zbiór cech związanych z zawieraniem nowych kontaktów oraz wymianą doświadczeń.

I od ‘incentive‘, czyli wyjazdy motywacyjne. Mają one stać się motorem nowych działań, a także nagrodą za dotychczasowe osiągnięcia firmy i pracowników.

C od ‘conferences‘, czyli konferencje. To nic innego, jak dojście do nowych zasobów wiedzy, wymiana opinii na temat np. badań branżowych.

E od ‘events’, czyli wydarzenia. Obejmują one szereg problemów, jak chociażby personalizacja wyjazdu, atrakcje z nim związane czy dobór przestrzeni.

Przed właścicielami i obsługą obiektów szkoleniowych i centrów konferencyjnych nie lada wyzwanie. Muszą oni zweryfikować swoje usługi pod kątem atrakcyjności dla – często – dużych grup biznesowych. Firmy, chcąc skorzystać z branży MICE, biorą pod uwagę szereg czynników. To m.in. usytuowanie obiektu, czyli kwestia bardzo subiektywna. Jedne przedsiębiorstwa będą szukały obiektu w górach, inne ośrodków nad morzem.

Ważne jest także odpowiednie zaplecze noclegowe. Firmy często biorą pod uwagę najbardziej komfortowe pokoje w przynajmniej trzygwiazdkowych hotelach.

Podstawą są również adekwatne sale konferencyjne i szkoleniowe. Powinny być one zaaranżowane w odpowiedni sposób, tj. posiadać użyteczne, stylowe meble i profesjonalne sprzęty multimedialne, a także klimatyzację oraz dostęp do naturalnego światła.

Kwestią, której nie można pominąć podczas rozmów o MICE są kulinaria i usługi dodatkowe. Wbrew pozorom, to one w głównej mierze przesądzają o sukcesie każdego przedsięwzięcia. Odpowiednia personalizacja atrakcji, a także przygotowanie wyśmienitych posiłków to wisienka na torcie każdego wyjazdu. Firmy chcą zapomnieć o obiektach, które mają do zaoferowania wyłącznie przerwy kawowe. W dzisiejszych czasach oczekuje się znacznie więcej, szczególnie od restauracji.

Powyższy tekst porządkuje informacje związane z branżą MICE, jednocześnie serwując obiektom konferencyjnym wskazówki, jak stać się atrakcyjnymi w oczach organizatora wyjazdów służbowych.

Share: